Pojem suchý zips je dlhodobo ukotvený v našich končinách, no stretnúť sa môžete aj s jeho synonymickými názvami ako spojovacia stuha, či stuhový uzáver. Jeho história vedie až do roku 1948, kde švajčiarsky vynálezca Georges de Mestral vytvoril tento, dnes už nepredstaviteľný, materiálny prvok v takmer každej krajčírskej dielni. Samotnú inšpiráciu nadobudol v Alpách kde si všimol, že sa na jeho časti šiat prichytávajú lopúchy. Svoj vynález v tých časoch pomenoval VELCRO.
Suchý zips sa vyrába tkaním nylónového vlákna a skladá sa z dvoch častí. Jeden typ tkaniny tvoria tzv. háčiky, druhy tzv. plyš. Tkanina sa následným zahrievaním upraví a stabilizuje sa v závislosti od šírky či dĺžky návinu suchého zipsu. Takto vyrobený suchý zips má prioritne slúžiť na spájanie dvoch materiálov, na ktoré sa suchý zips aplikuje šitím, respektívne nalepením. V našom tetilnom priemysle je avšak prioritne využívaný našívací typ suchého zipsu.
Materiálne vlastnosti suchého zipsu sú obdivuhodné aj napriek tomu, že oddelenie týchto dvoh častí je relatívne jednoduché. Niektoré jeho druhy sú tak odolné voči bočnej sile, že časť suchého zipsu, o ploche menšej než 120 milimetrov štvortcových, pri ideálnych podmienkach udrží váhu až jednej tony. Pritom je nutné konštatovať, že oddeliť časti suchého zipsu zvládne aj malé dieťa.
Suchý zips tvoria dve časti, háčik a plyš. Jedna časť je vyrobená z textilných vlákien, druhá z nilónových vyčnievajúcich vlákien. Drobné háčiky sa zachytia do plyšu (drobných očiek), čím vznikne dočasný alebo trvalý spoj medzi dvoma textilnými vrstvami.
Výhody suchého zipsu
- jednoduchá manipulácia
- nízka citlivosť na vlhkosť
- v ideálnom prípade je ho možné prať a oplachovať
- cenová dostupnosť
- nízka váha
Nevýhody suchého zipsu
- opotrebovateľnosť
- jeho použitie je závislé od teplotných podmienok
- časť s háčikom zachytáva pri práci aj iný druh materiálov, čo môže zvýšiť jeho opotrebovanie
V našom eshope je možné zakúpiť dve varianty tohto produktu, nylónovú a klasickú, v 25 metrových návinoch a rôznych farebných kombináciách. Ponuku môžete nájsť na tomto odkaze.